Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Utrudnienia w ruchu ul. Długa w Hażlachu – wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku od skrzyżowania ul. Długiej z ulicą Rudowską do ul. Długiej 100 od dnia 11 sierpnia 2020r.

Powszechny spis rolny

Test sprawności syren alarmowych

Złóż wniosek o dofinansowanie w MOBILNYM BIURZE Programu „Czyste Powietrze”

Projekt PFRON-u "Kompleksowa rehabilitacja"

Kasa na wsparcie dobrych pomysłów

Rejestr Danych Kontaktowych

W Kończycach Wielkich działają

Utrudnienia w ruchu ul. Długa w Hażlachu – wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku od skrzyżowania ul. Długiej z ulicą Rudowską do ul. Długiej 100 od dnia 11 sierpnia 2020r.

Powszechny spis rolny

Test sprawności syren alarmowych

Złóż wniosek o dofinansowanie w MOBILNYM BIURZE Programu „Czyste Powietrze”

Projekt PFRON-u "Kompleksowa rehabilitacja"

Kasa na wsparcie dobrych pomysłów

Rejestr Danych Kontaktowych

W Kończycach Wielkich działają

 

Sezon grzewczy a problem zanieczyszczenia powietrza


Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczynają się jesienią sezony grzewcze w budynkach. Mieszkańcom Gminy Hażlach przypominamy, że już od 1 września 2017 roku obowiązuje uchwalona przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. uchwała antysmogowa, która wprowadziła ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli określiła w czym i co można spalać. Uchwała ta ma na celu poprawę jakości powietrza w regionie, a tym samym poprawę naszego zdrowia.   

tym nie pal min


Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zakazuje palenia:

 • węglem brunatnym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem tego węgla,
 • mułem i flotokoncentratem oraz mieszankami produkowanymi z ich wykorzystaniem,
 • paliwami, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,
 • biomasą stała, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.                                                        

Ponadto uchwała stanowi, iż wszystkie instalacje grzewcze na paliwa stałe muszą spełniać wymagania pod względem minimum standardu emisyjnego zgodnego z 5 klasą.

Dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r., w/w uchwała dopuszcza wyjątki:

 • dla instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat lub które nie posiadają tabliczki znamionowej, obowiązek taki wchodzi z dniem 1 stycznia 2022 roku;
 • dla instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat, obowiązek taki wchodzi z dniem
  1 stycznia 2024 roku;
 • dla instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat, obowiązek taki wchodzi z dniem
  1 stycznia 2026 roku;
 • dla instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub 4, obowiązek taki wchodzi z dniem 1 stycznia 2028 roku.

Dostosowanie się do powyższych wymagań ma przyczynić się do poprawy stanu jakości powietrza, które najbardziej w Polsce zanieczyszczone jest w naszym województwie śląskim, w szczególności
w okresie od października do marca.

Analizy wskazują że aż 51% całkowitej emisji zanieczyszczeń do powietrza generują indywidualne urządzenia grzewcze. Jest to wynikiem użytkowania kotłów lub pieców węglowych o niskiej efektywności energetycznej, niespełniających żadnych norm emisyjnych oraz spalania w nich paliw o niskich parametrach jakościowych, czyli o niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości siarki i popiołu, a nawet spalania odpadów rożnego pochodzenia.   

Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie
i może wywołać choroby układu oddechowego oraz krążenia, astmę a nawet nowotwory. Grupami najbardziej narażonymi na to zjawisko atmosferyczne są dzieci, osoby starsze, osoby
z przewlekłymi chorobami serca i układu oddechowego.   

Ponadto apelujemy również o powstrzymanie się od spalania odpadów w piecach domowych, gdyż jest to najbardziej szkodliwa dla zdrowia forma „zagospodarowania odpadów”, która powoduje uwalnianie się do powietrza trujących związków, które szczególnie negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców oraz otaczające środowisko. Gmina Hażlach zapewnia odbiór każdej ilości odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, dlatego nie ma konieczności ich spalania w piecach domowych i na powierzchni gruntów.

Informujemy również że upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy będą prowadzić kontrole gospodarstw domowych w zakresie realizacji postanowień określonych w uchwale antysmogowej. Niedostosowanie się do tych zasad może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Więcej informacji na temat ochrony powietrza można znaleźć na stronie internetowej Gminy Hażlach w zakładce „Ochrona powietrza” na bocznym panelu (adres podstrony: www.hazlach.pl/ochrona-powietrza).

Od września br. ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele budynków mieszkalnych mogą uzyskać dofinansowanie do przedsięwzięć z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków i zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery (np. na ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę źródeł ciepła itp.). Więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie internetowej www.portal.wfosigw.katowice.pl, a także uzyskać pod numerem telefonu 32 60 32 252 lub bezpośrednio w placówce Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ul. Wita Stwosza 2 oraz w punkcie informacyjnym WFOŚiGW w Bielsku-Białej, ul. Legionów 57.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Mienia 

psr 2020 

aplikacja lgd ck

 projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca