Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Kolejne laptopy do nauki zdalnej dla szkół

Kampania informacyjna "Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI"

Przerwa w dostawie wody w Pogwizdowie

Informacja Wójta Gminy

Przedszkola w Gminie Hażlach otwarte od 25 maja

Pierwsza taka sesja. Nowa radna złożyła ślubowanie

Wakacyjne dyżury przedszkoli

Mieszkańcom Pogwizdowa w darze

Kolejne laptopy do nauki zdalnej dla szkół

Kampania informacyjna "Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI"

Przerwa w dostawie wody w Pogwizdowie

Informacja Wójta Gminy

Przedszkola w Gminie Hażlach otwarte od 25 maja

Pierwsza taka sesja. Nowa radna złożyła ślubowanie

Wakacyjne dyżury przedszkoli

Mieszkańcom Pogwizdowa w darze


Wrześniowa wizyta Posła na Sejm RP oraz Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda w Urzędzie Gminy Hażlach była okazją do przedstawienia i omówienia przykładów współpracy lokalnego samorządu z władzą centralną, jak również zwrócenia uwagi na bieżące problemy, z jakimi boryka się Gmina Hażlach.


ministerialna 1
Spotkanie Wiceministra Stanisława Szweda z władzami Gminy Hażlach i kierownictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o Fot. GK


Wrzesień to czas rozpoczęcia nowego roku szkolnego, dlatego pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hażlachu omówili wdrażanie programów „Dobry Start” oraz „Rodzina 500+”. Według danych z prowadzonego przez Wójta Gminy Hażlach rejestru mieszkańców na koniec 2018 roku w Gminie Hażlach mieszkało 10 480 osób, w tym 2272 w wieku do lat 18. W trzyletnim okresie trwania programu 500+ bezpośrednio do rodzin z Gminy Hażlach trafiło 18 266 831 zł (kwota podana łącznie z kosztami obsługi). Od bieżącego roku, w którym bezwarunkowe wsparcie otrzyma również pierwsze dziecko w rodzinie, kwota ta wyniesie 9 753 610 zł, a wsparciem planuje się objąć 2200 dzieci. Program „Dobry Start” w bieżącym roku obejmie około 1 600 dzieci na kwotę 480 000 zł.   

ministerialna 2
 Na ulicy Gdańskiej w Pogwizdowie: omówienie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych o Fot. GK


Poseł Stanisław Szwed omówił cele i założenia polityki społecznej państwa oraz wysłuchał postulaty i spostrzeżenia pracowników GOPS, którzy dokonują redystrybucji środków. – Programy „Dobry Start” oraz „Rodzina 500+” to ogromne wsparcie polskich rodzin, które pozwoliło poprawić ich sytuacje materialną. Dodatkowo rozszerzona formuła Programu  „Rodzina 500+”  pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin, które mają dzieci na utrzymaniu, co stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodziny – powyższe dane podsumowała  Monika Dziadek, Kierownik GOPS w Hażlachu.

Podczas spotkania Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski przedstawił w terenie i omówił ważniejsze inwestycje infrastrukturalne realizowane w gminie, które są wsparte ze środków zewnętrznych. Jak zauważył, pula środków unijnych z każdym okresem programowania jest mniejsza, dlatego doskonałym ich uzupełnieniem są rządowe programy, jak Fundusz Dróg Samorządowych.

 

ministerialna 3
Dyskusja o konieczności budowy boiska w Kończycach Wielkich o Fot. GK


Bez tych środków, tak biedny samorząd jak my, nie byłoby stać na tak drogie inwestycje drogowe. W bieżącym roku rządowe wsparcie w ramach FDS dla Gminy Hażlach wyniesie 1 665 152,70 zł, co w połączeniu ze środkami własnymi umożliwi wygenerować inwestycje na poziomie 2 174 363,36  zł. Warto dodać, iż umiejętne łączenie środków własnych z zewnętrznymi pozwala osiągnąć efekt dźwigni finansowej, to znaczy w bieżącym roku przebudujemy ponad 5,2 kilometrów dróg o łącznej wartości 5 535 000 zł, w tym wsparcie zewnętrzne wyniesie 2 652 000 zł, czyli tyle, ile parę lat temu realizowano przez całą kadencję rady – podkreślił wójt Grzegorz Sikorski.

Podczas wizji w terenie przedstawiono także ideę „Ścieżki zdrowia hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein” w Kończycach Wielkich oraz omówiono wykonane dotychczas inwestycje: termomodernizację budynku byłego gimnazjum, którego hrabina była fundatorką, budowę Domu Sportowca, ścieżki zdrowia z siłownią plenerową oraz remont Kaplicy Opatrzności Bożej z posadowieniem posągu postaci hrabiny siedzącej na ławce. Jak podkreśliła Stanisława Pelczar, Zastępca Wójta Gminy Hażlach, idealnym dopełnieniem rozpoczętych inwestycji byłoby boisko wielofunkcyjne, które znajdowałoby się naprzeciw szkoły podstawowej. Na realizację przedmiotowej inwestycji Gmina Hażlach od kilku lat stara się o wsparcie w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

ministerialna 4
Ulica Sośnie w Kończycach Wielkich: kolejne zadanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych o Fot. GK 

 

– Dziękuję Panu Wójtowi za zaproszenie oraz rzeczowe i merytoryczne spotkanie. Cieszę się, że w Gminie Hażlach konsekwentnie realizowane są dobre programy rządowe, kierowane do samorządów, takie jak między innymi Fundusz Dróg Samorządowych. Z wielką radością przyjąłem również informację o programach społecznych, które za pośrednictwem mojego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są z dużym powodzeniem realizowane w waszej gminie. Jestem przekonany, że to nie było nasze ostatnie spotkanie i jeszcze wiele dobrego uda się zrobić dla miejscowej społeczności lokalnej – powiedział Wiceminister i Poseł na Sejm RP Stanisław Szwed.

 

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca