Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

„Bitwa o wozy” – druga szansa przed nami!

Familijne piątkowe popołudnia na sportowo

Darmowa pomoc psychologiczna w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Cieszynie

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych do Powszechnego Spisu Rolnego 2020

Zebrania wiejskie

Informacja o zamiarze połączenia samorządowych instytucji kultury – Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu i Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu

Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla Wójta za 2019 rok

Pomnik ofiar niemieckiego nazizmu w Kończycach Wielkich

„Bitwa o wozy” – druga szansa przed nami!

Familijne piątkowe popołudnia na sportowo

Darmowa pomoc psychologiczna w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Cieszynie

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych do Powszechnego Spisu Rolnego 2020

Zebrania wiejskie

Informacja o zamiarze połączenia samorządowych instytucji kultury – Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu i Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu

Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla Wójta za 2019 rok

Pomnik ofiar niemieckiego nazizmu w Kończycach Wielkich


Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił w Skoczowie przy ul. Krzywej 4 nowy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Powstanie jednostki jest kolejnym krokiem rozwoju pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego, do którego cieszyńska placówka przystąpiła 1 września 2018 r. Do punktu mogą zgłaszać się osoby, które chcą uzyskać fachową informację dotyczącą leczenia lub potrzebują porady psychologicznej, ustalenia ewentualnego leczenia psychiatrycznego. Punkt będzie działał w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Można również kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 570 860 477.

W spotkaniu inaugurującym pracę nowo powstałego punktu uczestniczyli Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Janina Żagan, Wicestarosta Cieszyński, lek. Andrzej Kłoda, Pełnomocnik Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.

Co kryje się za skrótem CZP?

1 września Szpital Śląski w Cieszynie, jako jeden z 28 ośrodków w Polsce, wszedł do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Program skierowany jest do osób pełnoletnich i obejmuje cały powiat cieszyński.

Co się zmieniło dla pacjenta?

Wszystkie formy leczenia i opieki nad pacjentem zostały zintegrowane. Kolejną zmianą jest  powstanie Zespołu Leczenia Środowiskowego, zajmującego się leczeniem w warunkach domowych, ale w ściśle określonych zaburzeniach psychicznych. Oferowana przez zespół forma leczenia jest skierowana do osób, które nie są w stanie skorzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja w zamkniętym oddziale lub co gorsza brak opieki i w konsekwencji brak perspektyw na lepsze funkcjonowanie.

Gdzie szukać pomocy?

Szukając pomocy warto zgłosić się osobiście lub zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynującego, pod numer 33 854 92 00 wew. 550, gdzie można zasięgnąć porady oraz uzyskać fachową i kompleksową informację. Nasz punkt działa w Poradni Zdrowia Psychicznego, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy.

Można także przyjść „z ulicy”, nie trzeba skierowania!

Pomoc udzielana jest przez psychologów i pielęgniarkę psychiatryczną. Jej zakres zależy przede wszystkim od stanu psychicznego osoby zgłaszającej się. Czasem kończy się na jednorazowym spotkaniu, rozmowie czy wsparciu. Niekiedy wymagana jest konsultacja psychiatryczna, co wiąże się z  ustaleniem terminu wizyty u lekarza.

Co zrobić kiedy stan psychiczny osoby potrzebującej pomocy nie pozwala na  dotarcie do poradni?

Wtedy, po ocenie typu schorzenia psychicznego i zasadności interwencji  przez pracownika punktu, wizyta może odbyć się w miejscu zamieszkania.

Zespół Leczenia Środowiskowego składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów środowiskowych oraz asystentów zdrowienia działających w terenie. Przy pierwszej wizycie dla każdego pacjenta opracowuje się w formie planu indywidualną opiekę terapeutyczną. W takim planie ustala się zakres oraz czas działań. Praca zespołu, poprzez szeroki wachlarz oddziaływań, ma na celu jak najszybszy powrót pacjenta do zdrowia w miejscu zamieszkania bez konieczności hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Często nie jest to tylko praca z pacjentem, ale jest to też praca z rodziną.

Jak widać Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zapewnia opiekę i leczenie we wszystkich formach, to jest: opiekę ambulatoryjną, domowo-środowiskową, oddziału dziennego oraz oddziału całodobowego, gdzie wykwalifikowana kadra leczy według nowoczesnych standardów leczenia.

Wojciech Zaleski

Wydarzenia

psr 2020 

 projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca