„Rewitalizacja i promocja pomników przyrody”
30 października 2013 r. zakończyła się realizacja zadań projektu „Rewitalizacja i promocja Pomników Przyrody z terenu Gminy Hażlach”, dofinansowanego z Unii Europejskiej z małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jego celem było zachowanie, zabezpieczenie i oznakowanie cennego lokalnego dziedzictwa krajobrazowego i przyrodniczego, czyli dębów szypułkowych „Mieszko” i „Przemko” w Kończycach Wielkich i lipy drobnolistnej w Pogwizdowie.
Jak informuje Maria Żyła, przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Gminy Hażlach, złożenie wniosku do Lokalnej Grupy Działania „Cieszyńska Kraina” na dofinansowanie zadania z zakresu „Ochrona pomników przyrody” zaplanowano na posiedzeniu tej komisji w marcu 2013 r. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie:
- drewnianego ogrodzenia z podestem i schodkami,
- dwóch ławek,
- tablic informacyjnych dotyczących historii zabytkowych dębów „Mieszko” i „Przemko” oraz lipy drobnolistnej,
- strzałek informacyjnych (5 szt.),
- zabiegów pielęgnacyjnych koron dębów szypułkowych oraz lipy drobnolistnej.
Po uzyskaniu z LGD „CK” zgody na dofinansowanie oraz dokonaniu koniecznych uzgodnień we wrześniu 2013 r. przystąpiono do przewidzianych prac. Ich wykonania podjął się p. inż. Piotr Kamiński, specjalista ochrony i pielęgnacji drzew.
Pozostałe prace (ogrodzenie, podest, schodki, ławki) zostały zrealizowane przez p. Stanisława Kłósko oraz panów radnych: Franciszka Gorola i Bogdana Małka.
Dodatkowo, przy niewielkim dofinansowaniu z budżetu gminy, wykonano tablicę informacyjną dla „Zielonej Gruszy” w Kończycach Wielkich, kilkanaście strzałek informacyjnych oraz stolik, dwie ławy i kosz na śmieci. Dozór nad całością zadania, sprawami organizacyjnymi oraz zamawianie i dostawę materiałów prowadziła Maria Żyła.
* * *
Chciałabym w swoim imieniu złożyć serdeczne podziękowania panom Franciszkowi Gorolowi, Bogdanowi Małkowi, Stanisławowi Kłósko, panu wójtowi Karolowi Folwarcznemu za włożony trud i czas poświęcony wykonaniu tego przedsięwzięcia.
Równocześnie chcę w imieniu Wójta Gminy oraz Radnych z Kończyc Wielkich zaprosić wszystkich do odwiedzenia tego pięknego miejsca, gdzie rośnie najstarszy śląski dąb „Mieszko”, nazwany „Śląskim Matuzalemem”.
Ponadto informuję, że Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska zamierza w roku 2014 wystąpić o dofinansowanie kolejnego projektu o nazwie „Ścieżka edukacyjna – szlakiem starych drzew uznanych za Pomniki Przyrody”.
Serdecznie zapraszam
Maria Żyła