Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Nie kupuj, tylko adoptuj zwierzaka

"Świynto Dziedziny 2019"

Spotkanie partnerów i uczestników projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“

Dzień Dziecka z wędką

Zebrania wiejskie

Zarządzenie Starosty Cieszyńskiego w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miast i gmin Powiatu Cieszyńskiego

Jubileusz 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu

Zarządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego

Nie kupuj, tylko adoptuj zwierzaka

"Świynto Dziedziny 2019"

Spotkanie partnerów i uczestników projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“

Dzień Dziecka z wędką

Zebrania wiejskie

Zarządzenie Starosty Cieszyńskiego w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miast i gmin Powiatu Cieszyńskiego

Jubileusz 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu

Zarządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego


W połowie lipca ruszyły prace przy budowie zadaszonej sceny wraz zapleczem w zamarskim Parku. Wykonane już zostały prace ziemne oraz fundamentowe. Następnie we wrześniu rozpoczęły się prace murarskie, a jesienią amfiteatr zostanie przykryty i rozpoczną się prace wykończeniowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy grudnia.

 

 zam park 1
W zamarskim Parku trwa budowa zadaszonej sceny o Fot. GK

 

Inwestycja realizowana jest ze środków zewnętrznych Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska –Polska Euroregionu „Śląsk Cieszyński” w ramach projektu „Płynie muzyka z zamarskiego kopca na olziańską dolinę” oraz ze środków budżetowych Gminy Hażlach i Funduszu Sołeckiego 2018.

 

"Szwungowcy" podsumowali projekt

 

„Ale to już było i nie wróci więcej, i choć tyle się zdarzyło to do przodu wciąż wyrywa głupie serce...”. Tymi słowami piosenki Maryli Rodowicz można by podsumować naszą imprezę na zakończenie projektu „Szwung Młodych”, która odbyła się w sobotę 8 września br.

Mimo porannego deszczu, który przyniósł nam trochę stresu, punktualnie o godz. 16.00 wyszło słońce i ruszyły przygotowania do imprezy. Poukładaliśmy stoły i ławki oraz leżaki, a na piłkochwycie zawiesiliśmy wielki materiałowy ekran. Naprzeciw niego ustawiliśmy platformę, na którym stanął projektor. Przygotowaliśmy również nasze stoisko z popcornem i napojami, a przy ogniskowym kręgu stoisko z kiełbaską.

Impreza zgodnie z planem ruszyła o 18.00. Wszystkich gości przywitała Magda. Obecny był Pan Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Państwo Katarzyna i Sebastian Palacowie, Pani Sławomira Godek ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, nasi przyjaciele i koledzy. Pan Klaudek przybliżył krótką historię naszej półrocznej przygody projektowej oraz podziękował wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły nam w realizacji „Szwungu Młodych”. Wraz z Wójtem wręczył nam pamiątkowe Listy Gratulacyjne za udział w projekcie. Była też okazja do rozwinięcia naszej długiej rolowanej kroniki, która nam przez te wszystkie spotkania towarzyszyła. Było przy tym wiele śmiechu i wspomnień.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej przygotowało dla dzieci i młodzieży wspaniałe warsztaty, gdzie każdy mógł się poczuć jak cyrkowiec. Była żonglerka, chodzenie na szczudłach oraz kręcenie talerzami. O godz. 19.00 chłopaki rozpalili ognisko i uczestnicy mogli sobie upiec kiełbaskę. Tuż przed 20.00 wszystkie przygotowane miejsca w naszej strefie kinowej były już zajęte. Uczestnicy mogli obejrzeć krótki filmik o naszym projekcie przygotowany przez Sandrę. Wtedy to uświadomiliśmy sobie, że naprawdę zrobiliśmy razem przez te pół roku fajne rzeczy. A wracając do imprezy. Przed naszym stoiskiem z popcornem zrobiła się wielka kolejka. Wszystko jednak poszło sprawnie, bo Łukasz z Kingą uwijali się jak profesjonaliści. O godz. 20.30 rozpoczął się seans dla nieco starszej publiczności. Był to film alternatywny pt. „Lunatycy” o historii młodego człowieka walczącego z uzależnieniem. Przed seansem mieliśmy okazję poznać Normana, czyli jednego z głównych bohaterów.

I tak oto wyglądała nasza impreza podsumowująca projekt „Szwung Młodych”. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, pomoc i wsparcie oraz wszystkie wpisy do kroniki. Dziękujemy Cieszyńskiemu Ośrodkowi Kultury „Dom Narodowy”, Stowarzyszeniu Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, Stowarzyszeniu Miłośników Zamarsk i Normanowi. Wielkie podziękowania dla naszego koordynatora Pana Klaudka za wspaniałą przygodę, cierpliwość i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że przed nami „Szwung 2”. A więc do zobaczenia.

Szwungowcy


Projekt SZWUNG MŁODYCH Stowarzyszenia Miłośników Zamarsk realizowany jest w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Biesiadnicy wspominali Jana Chmiela

 

W niedzielę 16 września br. w Zamarskach odbyło się po raz ósmy „Zamarskie Biesiadowanie”. Imprezę poprzedziło uroczyste odsłonięcie kolejnej, trzeciej już gwiazdy w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej, która znajduje się w Parku. W tym roku postanowiono upamiętnić Jana Chmiela. Jest to postać znana na Śląsku Cieszyńskim. Prowadził wiele zespołów regionalnych, pisał wiersze. Wydał cztery tomiki poezji, które są napisane gwarą cieszyńską. Był laureatem wielu nagród, m.in. Leopolda Jana Szersznika. W 2013 roku został odznaczony Laurem Srebrnej Cieszynianki. Niestety nie doczekał, by odebrać ją osobiście. Zmarł nagle 30 września tego samego roku w Strumieniu. Miał 70 lat. W swoim ostatnim koncercie uczestniczył 29 września w Zamarskach. W tym roku przypada 5 rocznica jego śmierci, a także 75 rocznica urodzin.

W odsłonięciu gwiazdy brały udział córki Jana Chmiela wraz z rodzinami, przewodnicząca Rady Gminy Hażlach Bożena Bury, radny Gminy Tomasz Bylok, radny Powiatu Cieszyńskiego Karol Folwarczny, sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada, przewodnicząca KGW Anna Więcek, zespoły regionalne oraz mieszkańcy.

Po tych uroczystościach w sali OSP odbyła się kolejna edycja „Zamarskiego Biesiadowania”. Przed licznie zgromadzoną publicznością na zamarskiej scenie zaprezentowały się: Zespół Regionalny „Strumień” ze Strumienia, Zespół Regionalny „Niezapominajki” z Pielgrzymowic, Kapela Góralska „Wista” z Wisły oraz Męski Zespół Śpiewaczy OSP z Zamarsk. Tradycyjnie na stołach nie zabrakło pysznego poczęstunku – śląskiego kołacza i kwaśnicy, serwowanego przez panie z KGW Zamarski. 

Serdecznie podziękowania dla firmy „Wrzos” Bogusławy i Sławomira Witalisów za wykonanie kolejnej gwiazdy, Pań z KGW, wszystkich sponsorów biesiady, którymi byli: Sklep „Lewiatan” Wojciech Luber, „Piekarnia Zebrzydowice” Roman Somerlik, CopyArt Marek Morawiec, Klimosz – Kotły z Polski, Ewa Kaleta oraz zamarskiej młodzieży za pomoc organizacyjną.  

Sołtys
Sołectwa Zamarski
Klaudiusz Zawada

 

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca